UND Bolu Çalışma Grubu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası'nı Ziyaret Etti

21.08.2013

UND Bolu Bölge Çalışma Grubu, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Türker Ateş’i ziyaret etti.

Başkan Türker Ateş’in Yardımcısı Mustafa Özkoparan ile birlikte makamında kabul ettiği ziyarete Dernek üyeleri Ömer Gülen (Bolu Beyi), Cemalettin Tut (Kartal Lojistik), Engin Ergin (Özay), Turgut Türk (Trans 14) ve UND Bolu Temsilcisi Nusret Özarslan katıldı. Ziyarette Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanlığına ve TOBB Konsey üyeliğine seçilen Türker Ateş’e ve Yönetim Kurulu üyelerine önümüzdeki dönemde başarılar dilendi; ayrıca uluslararası taşımacılık sektörünün mevcut durumu ve sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Hizmet sektörünün gelişimine Oda ve Yönetim olarak önem verdiklerini belirten Türker Ateş, nakliye ve lojistik faaliyetlerinin de hizmet sektörü içindeki en önemli alanlardan birisi olduğunun altını çizerek, Gümrük Müdürlüğü’nün de faaliyete geçecek olmasıyla birlikte sektörün öneminin daha da artacağını kaydetti. Sektör firmalarına, özellikle gümrük yapılanması içinde önemli bir yer tutan antrepo kurmaları önerisinde bulunan Ateş, firmaların beşerli olarak bir araya gelip bu ortak işletmeyi KOSGEB destekli olarak kurabilecekleri, bunun içinde 750 bin TL’ye kadar nakdi destek sağlanabildiği bilgisini verdi. Ateş yanı sıra, uluslararası taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren firmaların en önemli gereksinimlerinden olan, mevzuat ve bilgi yönünden donanımlı TIR sürücüsü yetiştirme amaçlı kurslar için ilgili kurumlarla temaslara başladıklarını ve en kısa sürede bu kursun açılacağını söyledi. Ateş, “Uluslararası taşımacılık yapan firmalarımızın rahatı bizler için son derece önemli. Bolu, uluslararası taşımacılıkta marka bir şehir. Sektör, İlimizin köklü sektörlerinden birisi. Onların sorun ve beklentilerine azami ölçüde eğilmek istiyoruz” dedi.

Ziyarette karayolu taşımacılığıyla ilgili yasal düzenlemeler hakkında sektör oyuncularının periyodik bilgilendirilmesi, 2718 Sayılı Kaçakçılık Kanunu çerçevesinde yaşanan firma mağduriyetlerinin giderilmesi, teminat mektupları, İş Kanunu’nda uluslararası taşımacılık firmalarına dezavantaj oluşturan düzenlemelerle ilgili iyileştirici çalışmalarda bulunulması gibi konular da ayrıca ön plana çıkan ve üzerinde görüş alışverişinde bulunulan hususlar oldu.