Gürcistan, Azerbaycan Çalışma Grubu Sarp Sınır Kapısını Ziyaret Etti

28.05.2014

Sarp Sınır Kapısı Mülki İdare Amiri ve Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Ali Öztürk ve Sarp Gümrük Müdürü Sayın Nergis Tünaydın, Çalışma Gurubu Üyelerimizle birlikte makamlarında ziyaret edildi.

Vali Yardımcımız Sayın Öztürk ile, Gürcistan’ın yaz sezonunun Mayıs / Eylül aylarına denk gelmesi ile turizm sezonlarının artık fiilen başlamış olduğu, kısa bir zaman sonra TIR’ların sınırdan günün belirli saatlerinde kabulünü gündeme getirebileceği, söz konusu sürüş yasaklarının sektörü ve dolayısıyla ihracat hareketliliğini sekteye uğratabileceği, bu bağlamda taşımaların kesintisiz şekilde devam edebilmesi adına alınabilecek önlemler vb. gibi konularda fikir teatisinde bulunulmuştur. Sayın Öztürk, gümrük sahasının fiziki açıdan yetersiz olmasına rağmen alınan idari önlemlerle araç kabul sayısının her gün bir önceki güne göre arttırılarak ilerleme kaydedildiğini, süreçlerin sürekli gözden geçirilerek kısıtlı olan zamanın en etkin şekilde kullanılması adına sürekli gelişme halinde olduklarını, farklı yapılanmalar ile sınır geçişlerinin çok kısa bir zaman sonra daha hızlı bir şekilde mümkün olacağını belirtmişlerdir.

Gümrük Müdürümüz Sayın Tünaydın, kapının 24 saat esasına göre kesintisiz hizmet verdiğini, iş kapasitesi açısından Gürcistan gümrüğünden çok daha üstün olduğumuzu, TIR’ların sınır kapılarının her iki yönünde çıkışta ve girişte beklememeleri adına Gürcü Gümrüğüyle sürekli temas halinde olduklarını, iş sürelerinin kısaltılması için sürekli süreç analizleri yaptıkları hususlarında bilgi paylaşımında bulunmuşlardır.

Zaman, maliyet ve coğrafi koşullar göz önüne alındığında Kafkaslara açılan en kullanışlı kapı olma özelliğini taşıyan Sarp Sınır kapısı, yılda ortalama 250 Bin TIR hareketliliğine ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’ye sınır komşusu olan Gürcistan, yakın ve uzak BDT ülkelerine yapılacak taşımalarda mevcut koşullar incelendiğinde alternatifsiz güzergah durumundadır.

Gösterdikleri desteklerden ötürü Sayın Vali Yardımcımıza ve Gümrük Müdürümüze, sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.