Gürcistan, Azerbaycan, Karadeniz Çalışma Grubu Ekim Toplantısı Gerçekleştirildi

08.10.2015UND’nin Gürcistan/Azerbaycan Çalışma Grubu Ekim ayı toplantısı, Batum Gümrük Ataşesi ve nezaretindeki Gürcistan’da yol yardımı hizmeti sunan şirket yetkilileri ile Eximbank ve Kredi Garanti Fonu Trabzon temsilcilerinin katılımlarıyla 7 Ekim tarihinde Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi.

Toplantının ilk bölümünde Eximbank Trabzon Temsilcileri Gökhan Eroğul ile Yakup Yıldız, Kredi Garanti Fonu Trabzon Temsilcisi Barış Uzun sektörün kredi ihtiyacına yönelik geniş kapsamlı bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulundular.

Toplantının ikinci bölümünde Batum Gümrük Ataşesi Özay Kutlu’ya, Uluslararası Nakliyecilerin Gürcistan hattı boyunca karşılaştıkları sorunlar aktarıldı. Daha önce Batum ve çevre illerde özellikle Türk plakalı TIR’lara yönelik haksız yazılan ve süreklilik arz eden trafik cezaları söz konusuydu. Bununla birlikte Sarpi sınır kapısına yönelmeden önce TIR’ların zorunlu olarak giriş yaptıkları Gonye mevkiindeki park alanında, parka ilk giren ilk çıkar kuralının uygulanmadığı, Türk plakalı TIR’lar haricindeki yabancı plakalı araçlara ve park ücreti haricinde ekstra ödeme yaparak sıraya dahil olmadan sınır kapısına yönlendirilmeler konusunda rekabeti etkileyen ciddi sıkıntılar bulunmaktaydı.

Başta Batum Başkonsolosluğumuzun özverili gayretleri neticesinde haksız yazılan trafik cezalarında önemli bir ölçüde azalma, park alanındaki menfaat karşılığında araçlara geçiş üstünlüğü sağlanması konusunda ise düzelme sağlanmıştır. Bu bağlamda, sektörün maddi ve manevi şu sıkıntılı günlerinde, krediler konusunda bizlere kolaylık sağlayan Eximbank ve Kredi Garanti Fonu Temsilcilerine, Gürcistan hattı boyunca karşılaştığımız sorunların çözümüne yönelik göstermiş oldukları gayretlerden ötürü Batum Başkonsolosluğumuza ve Gümrük Ataşeliğimize teşekkürlerimizi sunuyoruz.