UND Heyeti Habur ve Halil İbrahim Sınır Kapılarında İncelemelerde Bulundu

21.02.2018

UND Heyeti, Habur Mülki İdare Amiri Ümit Altay, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yalçın Özden ve İbrahim Halil Sınır Kapısı Müdürü Fersat Ali'yi ziyaret etti. Ziyarete UND Yönetim Kurulu Üyesi Tahir Aydoğan, Mardin Çalışma Grubu Üyeleri Muhsin Kaya, Talat Abay ve UND Habur Temsilcisi Murat Tatar katılım gösterdi.

Habur Mülki İdare Amiri Ümit Altay ile yapılan görüşmede; Frigofirik araçlar için tır parkından çıkış saatlerinin yeniden düzenlenmesi, gümrükte görev yapan tarım bakanlığı personellerinin 24 saat esasına göre çalışması için destek talep edildi.

Sayın Altay; Tır parkından günde iki sefer çıkış hakkı tanınan araçlara önümüzdeki haftadan itibaren 3 sefer çıkış hakkı tanınacağını, Tarım Bakanlığı personelinin 24 saat esasına göre çalışabilmesi için Tarım Bakanlığı yetkilileri ile gerekli görüşmelere başlayacaklarını ifade etti.

İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yalçın Özden ile yapılan görüşmelerde ise; Gümrük sahasındaki beklemelerin azaltılması için X-Tray güvrenlik taramalarının daha hızlı şekilde gerçekleştirilmesi, kalite kontrol personeli sayısının arttırılması konusu hakkında destek talep edildi.

Son olarak İbrahim Halil Sınır Kapısı Müdürü Fersat Ali ile yapılan görüşmede; Gümrük vergisinin çok yüksek olduğu ve bunun aşağı çekilmesi, X-tray taramalarında sürücü sağlığının göz önünde bulundurulması, İntertek kalite kontrol firmasının Mersin ve Gaziantep şehirlerinde şube açması, gıda kalite kontollerinin daha hızlı şekilde yapılması gerektiği, konu ile ilgili kendilerinden destek beklendiği ifade edildi. Ayrıca; çift gümrük sorunu dile getirilerek bununla ilgili gelişmeler hakkında bilgi talep edildi.Kendileri; Bununla ilgili Bağdat yönetimi ile görüşmelerin sürdüğünü, kısa süre önce de bununla ilgili toplantı gerçekleştirildiğini, önümüzdeki aylarda bir sonucun çıkmasını umduklarını ifade etti.

Habur Mülki İdare Amiri Sn. Ümit Altay, İpekyolu Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Sn. Yalçın Özden, İbrahim Halil Sınır Kapısı Müdürü Sn. Fersat Ali'ye gösterdikleri yakın ilgi ve alakaya sektörümüz adına teşekkür ederiz.