Rusya İkili Geçiş Belgeleri Hakkında Önemli Duyuru!

15.05.2018

Bilindiği üzere Rusya geçiş belgeleri Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi gereğince birer aylık dönemler halinde dağıtılmaktadır. Mayıs ayı için kullanıma açılan 660 adet Rusya ikili geçiş belgelerinin, Geçiş Belgeleri ve Geçiş Belgesi Otomasyon Sistemi’ne (GEBOS) göre 15.05.2018 tarihi itibariyle 50’nin altına düştüğü tespit edilmiştir.
 
Söz konusu belge kullanımındaki artışın Mayıs ayında meyve ve sebze ihracatında olan artış sebebiyle olduğu gözlemlenmektedir. Bu itibarla, Mayıs ayında kullanılmak üzere açılan dönemsel Rusya ikili geçiş belgelerinin Mayıs ayının kalan kısmında yapılacak taşımaları karşılamayacağı öngörülmektedir.
 
Üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda özellikle Mayıs ayı içerisinde yapılacak taşımalarda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması amacıyla gelecek ayın kotasından bir miktar belgenin açılması hususunda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünden talepte bulunulmuştur.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce yapılan değerlendirmeye göre; 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle kullanıma açılacak olan Rusya ikili geçiş belgelerinden 100 adedinin Rusya'ya ihraç taşıması yapan taşıtlar için Geçiş Belgesi Dağıtım Esasları Yönergesi çerçevesinde kullanıma açılması mezkur Yönerge'nin 25. maddesi gereğince uygun görülmüştür.