Bulgaristan KUKK Toplantısı Gerçekleştirildi

16.05.2018

Türkiye – Bulgaristan Kara Ulaştırması Karma Komisyon Toplantısı (KUKK) Bulgaristan’ın Sofya şehrinde gerçekleştirildi. Ülkemiz heyetine Müsteşar Yardımcımız Sayın Şaban ATLAS başkanlık ederken, Bulgaristan heyetine Ulaştırma Bakan Yardımcısı Anguel POPOV başkanlık etti.
 
Toplantıda, Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) kararı ile Gümrük Birliğine aykırı olduğu tescil edilen Geçiş Ücretleri ülkemiz heyetince gündeme getirilirken, ABAD kararı kapsamında Bulgaristan tarafından Türk taşımacılarından alınan 86 Euro’luk geçiş ücretinin kaldırılması hususu Bulgar heyetine aktarıldı. Konu hakkındaki haklılığımız ülkemiz heyeti tarafından ısrarla vurgulanırken ve geçiş ücretleri ile ilgili iki ülke heyetleri arasındaki görüşmelerin devam ettirilmesi konusunda mutabık kalındı.
 
Toplantıda gündeme getirilen diğer konular ise her iki ülkedeki sınır kapılarındaki dezenfeksiyon uygulamaları ve yarattığı maliyetler, hamaliye hizmetlerine ödenen yüksek ücretler, kontrol uygulamaları, sınır kapılarındaki beklemeler ve ceza uygulamalarındaki mağduriyetler ana konular oldu.
 
Toplantı sonunda iki ülke arasındaki geçiş belge kotalarında herhangi bir değişiklik olmaz iken, iki ülke heyetlerinin 3 ay içinde Kapıkule-Kapitan Andreevo Sınır Kapısında ilgili tarafların katılımı ile bir teknik toplantı gerçekleştirilmesi konusunda mutabakata varıldı.
 
Söz konusu toplantıya Derneğimiz adına İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Erman Ereke katılım sağladı.Bulgaristan KUKK Toplantısının devamında heyetimiz tarafından Sofya Büyükelçimiz Sayın Dr. Hasan ULUSOY ziyaret edildi ve hem KUKK Toplantısı hem de ABAD kararı kapsamındaki Bulgaristan’ın haksız geçiş ücreti tahsilatı konusu istişare edildi.
 
Geçiş ücreti konusunda ABAD kararı ile ilgili detaylı bilgi verilen ziyarette, Büyükelçimiz Sayın ULUSOY tarafından, Türk taşımalarından tahsil edilen 86 Euro’luk geçiş ücretinin kaldırılması konusunda girişimlerde bulunulacağı ifade edildi.