Rusya-Belarus Sınır Geçişlerine Dikkat!

27.07.2018

Smolenski Bölgesi Sınır Muhafaza Departmanından alınan gayri resmi bilgilendirmeye göre; 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren uluslararası karayolu taşımacılığı yapan, Rusya ve Beyaz Rusya birliğine üye olmayan 3. Ülke vatandaşlarının Rusya-Beyaz Rusya sınırından geçişi engellenecektir. Söz konusu sınır geçilirken, Rusya Devlet sınırının geçişiyle ilgili federal kanunu uygulanacaktır.

Rusya ve Beyaz Rusya arasında 24 Ocak 2006 tarihinde imzalanan anlaşmanın 2. maddesi uyarınca iki devlet arasındaki eşit haklar çerçevesinde Birliğe üye devletler ikamet yerine bakılmaksızın Rusya ve Beyaz Rusya topraklarına serbestçe giriş-çıkış hakkına sahiptir. Bununla birlikte, 21 Şubat 1995’te Minsk’te Rusya ve Belarus arasında imzalanan Dostluk, İyi Komşuluk ve İşbirliği Anlaşmasında 3. Ülke vatandaşlarının giriş, çıkış ve kalkış süreleri hakkında nihai bir mütabakata varılamamıştır. Düzenlemede nihai bir sonuca ulaşılana kadar, Rusya ya da Belarus’ta daimi ve geçici ikamet izinlerinin varlığına bakılmaksızın bütün 3. ülke vatandaşlarının geçişi demiryolu ya da karayolu taşımacılığında Rusya Federasyonu devlet sınırına geçmesi durumunda uluslararası normların ihlali söz konusu olacaktır.

Rus Federal Kanununa tabi 3. ülkelerin tüm kategorileri Rusya’ya ulaşabilir, çok taraflı/ iki taraflı kontrol noktaları üzerinden uluslararası taşımacılık gerçekleştirilebilir. Söz konusu kontrol noktalarının listesi, 2008 yılında 1724 saylı kanunda yer almıştır. (http://ps.fsb.ru/smi/news/more.htm!id=10321236@fsbMessage.html)