Türkiye-Belarus KUKK Toplantısı 11-12 Eylül 2018

07.08.2018

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızdan alınan bilgilendirmeye göre, Türkiye ile Belarus arasında 11-12 Eylül 2018 tarihlerinde Minsk’de KUKK toplantısı gerçekleştirileceği bildirilmektedir.

Malumları olduğu üzere Belarus ikili taşımalarımız ve özellikle Rusya pazarına ulaşımda ve transit geçişlerde önemli bir ülkedir. 
 
2018 Yılı Türkiye-Belarus Geçiş Belgesi Kotası


A Tipi geçiş belgeleri (ikili/transit) (ücretsiz) 4.000 adet
B Tipi geçiş belgeleri (boş girip kendi ülkesine yük alma) (ücretsiz) 700 adet
C Tipi geçiş belgeleri (3ncü ülke) (ücretsiz) 800 adet
Toplam 5.500 adet
 
2018 Yılı Kalan Belarus Geçiş Belgesi:                                                                                                                 
Hatırlatma: 2017 Yılı KUKK Toplantısı Sonuçları

  • Türk tarafı, transit geçişlerin libere olmasını önerdi. Belarus tarafı liberalizasyonun boş girip kendi ülkesine yük alma ve 3ncü ülke taşımalarını da kapsamasını talep etmesi nedeniyle anlaşmaya varılamadı.
  • Belgelerin 31 Ocak tarihine kadar geçerli olması konusunda mutabakata varıldı.
  • Türk Tarafı, garanti kapsamı 60.000 Euro’yu geçen ürünlerde yüksek gümrük işlem masrafları ödendiğini belirtti. Belarus tarafı Belarus’ta TIR karnesi garanti kapsamının 100.000 Euro’ya çıkması yönünde çalışmalardan bahsetti, gelişmeler hususunda Türk tarafına bilgi verileceği ifade edildi.
  • Türk tarafı, Türk taşımacılarının UBAK belgesi kullanımında yaşadıkları sorunları bildirdi. Belarus tarafı, konunun ilgili makamlarca inceleneceğini belirtti.

Üyelerimizin Belarus taşımalarına ilişkin öneriler, varsa yaşadığı sorunları somut kanıt ve net bilgilerle ile birlikte aşağıdaki form üzerinden iletmenizi rica ederiz.