Fransa'daki Protesto Gösterilene İlişkin Son Gelişmeler

03.12.2018

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa’daki ekonomik koşulları protesto etmek amacıyla başlatılan ʺSarı Yeleklilerʺ adlı toplumsal hareketin, Fransa’nın farklı şehirlerinde, şehirlerarası yolların trafiğe kapatılması, barikatlar oluşturulması, otoyol gişelerinin işgali veya göstericiler tarafından tek şeritle geçişe izin verilmesi ile ticareti ve ekonomik aktiveye önemli ölçüde sekteye uğrattığı belirtilmektedir.
 
Ayrıca, Marsilya Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği tarafından Derneğimize yapılan bilgilendirmede, Fransa’ya olan ihracatımızın RoRo hattıyla önemli bir bölümünün gerçekleştiği Toulon limanına giriş ve çıkışların 29 Kasım 2018 Perşembe akşamından beri göstericiler tarafından kapatıldığı iletilmektedir. 2 Aralık 2018 Pazar günü Ticaret Müşavirliği tarafından Toulon Liman yetkililerine yapılan ziyarette, limanın girişinde yol kenarına park etmiş durumda yaklaşık 100’e yakın tırın beklemede olduğu ve liman içerisinde ise 300 civarı tırın bloke halde kaldığı yetkililer tarafından paylaşılmıştır.
 
Ticaret Ataşeliği tarafından ayrıca yapılan bilgilendirmede, bu sabah itibariyle Sète limanına giriş ve çıkışların göstericiler tarafından kapatıldığı belirtilmektedir. Benzer şekilde limana açılan otoyolların da araç trafiğine kapanmış olduğu tarafımıza iletilen bilgiler arasında yer almaktadır.

  
 

 
Toulon ve Sète limanlarındaki gelişmelerin Ticaret Ataşeliği tarafından yakinen takip edildiği, sorunların çözümüne yönelik Fransız yerel makamlar nezdindeki görüşmelerin devam ettiği tarafımıza ulaşan bilgiler arasındadır.
 
Bu vesileyle, 17 Kasım’dan bu yana devam eden ve şiddet dozu artmakta olan sokak eylemleri nedeniyle, otoyol ve şehirlerarası yollarda yapılan yol kapama eylemlerini dikkate alarak Üyelerimizin tedbirli davranmaları önerilmektedir.
 
Aşağıdaki canlı güncellenen haritadan hangi yolların halen kapalı olduğuna dair bilgi temin edilmesi mümkündür.
 
TIKLAYINIZ


Diğer bir taraftan, U.N Ro-Ro'dan derneğimize yapılan bilgilendirmeye göre, Fransa‘daki Sarı Ceket protestosu nedeniyle, Pendik – Toulon hattında sefer yapmakta olan Saffet Ulusoy gemisinin, 04.12.2018 Salı günü Toulon yerine Marsilya Limanı’na yanaşacağı ve İthalat seferi yapacak araçların Marsilya Limanı’na yönlendirmesi gerektiği bildirilmiştir.