UND'den Muratbey ve Ambarlı Gümrük Müdürlüklerine Ziyaret

06.02.2019

UND Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu tarafından gerçekleştirilen gümrük idare ziyaretleri Muratbey ve Ambarlı Gümrük Müdürlüklerine yapılan ziyaret ile devam etti.
 
Ziyarette, UND Gümrük ve Antrepo Çalışma Grubu Başkanı Yalçın Karakoç (Sittnak), Çalışma Gurubu Üyesi Metin Yılmaz (YGS) ve UND İcra Kurulu Üyesi Kadir Çirkin tarafından makamlarında ziyaret edilen Muratbey Gümrük Müdürü Enver Türk ve  Ambarlı Gümrük Müdürü Şükrü Adaş ile  sektörün yaşadığı sorunlar ve gümrük idarelerindeki uygulamalar istişare edilerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.

Ülkemizin yoğun iç gümrük idarelerinin başında gelen Muratbey Gümrük Müdürlüğü ve önemli bir Deniz Sınır Kapısı olan Ambarlı Gümrük Müdürlüğü ile devam eden gümrük işlem süreçleri istişare edilmiş ve sektörümüz ile ilgili hususlar görüşüldü.
 


Söz konusu ziyaretlerde, gerek iç gümrük idareleri gerek ise sınır kapılarında yaşanan beklemeler ve bunun sektöre ve ülke ihracatına olan negatif etkileri olmuştur. İhracat beyannamesi açılmış ve akabinde taşımacı tarafından gümrük işlemleri için müracaat yapılmış araçların gümrük işlemlerinin bitirilmesinin büyük önem arz ettiği, bu konu ile ilgili gerekli özverinin verildiği ancak zaman zaman teknik sorunlar sebebiyle olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalındığı ifade edildi. Konunun son derece hassas bir husus olduğunu ve gümrük idaresinde gerekli özverinin verilerek gece geç saatlere ve son araç çıkana kadar işlem yapıldığı Müdürlükleri  tarafından ifade edildi.