Türkmenistan'ın, Tacikistan Yüklerine Yönelik Uygulamaları Devam Ediyor

08.02.2019

Bilindiği üzere, 4 Şubat 2019 tarihinden bu yana Türkmenistan sınırlarında hem ihracat hem de ithalat yönünde Tacikistan yüklerinin geçişlerine izin verilmemektedir.
 
Türkmenistan’ın söz konusu uygulaması nedeniyle mağduriyet yaşayan Türk TIR araçlarının geçişlerine  izin verilmesi amacıyla Derneğimiz tarafından Dışişleri Bakanlığımız, Ticaret Bakanlığımız ve Aşkabat Büyükelçiliğimiz nezdinde resmi girişimlerde bulunulmuş olup tüm gelişmeler takip edilmektedir. Konu gerek Aşkabat gerekse Duşanbe Büyükelçiliklerimizce takip edilmekte ve Türkmenistan makamları nezdindeki girişimleri de devam etmektedir.
 
Türkmenistan sınırlarındaki mevcut durum normal seyrine ulaşıncaya kadar, Tacikistan yükü taşıyan üyelerimizin ihracatçı-ithalatçı firmalar ile durum hakkında istişarelerde bulunarak; gerek görülmesi halinde alınacak ortak kararlar/tedbirler çerçevesinde araçların diğer güzergâhlara yönlendirilmesinin değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir.
 
Konu Büyükelçiliğimiz tarafından hassasiyetle takip edilmekte, mümkün olan en kısa sürede çözüme kavuşturulması için tüm birimlerce gerekli çalışmalar yürütülmektedir.   

Bilgi edinilmesini ve operasyonların bu bilgi çerçevesinde planlanmasını önemle rica ederiz.