Kayseri Çalışma Grubu Toplanarak Sektör Sorunlarını Görüştü

12.02.2019

UND Kayseri Çalışma Grubu Toplantısı 12 Şubat’ta Kayseri Ticaret Odası’nda yapıldı. Toplantıda, artan nakliye masrafları, yabancı payındaki artış, vize sorunları gibi farklı sektör sorunları masaya yatırıldı. Bölge nakliyecileri sektörün oldukça zorlu bir yıl geçirdiklerini belirterek sorunların biran önce çözülmesi gerektiğini anlattılar. 
 
UND Kayseri Çalışma Grubu Toplantısı nakliyecilerin yaşadığı sorunları görüşmek için toplandı. Toplantı öncesinde, UND ile işbirliği yapan Seyir Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi, bir sunum gerçekleştirerek verilen hizmetin detaylarını paylaştı. Seyir Satış ve Pazarlama Proje Yöneticisi Ulaş Çakmak, UND üyelerine çok özel fiyatlarla bu hizmeti verdiklerini belirterek, tek bir hizmetten nakliye operasyonunun görülebildiğini bu anlamda sektördeki diğer markalardan ayrıldıklarını anlattı.
 
Bölge nakliyecileri; artan nakliye masrafları, yabancı araçlarla rekabet, maliyetin yarattığı haksızlıklar, TIR’lara kaçak binen göçmenlerin yarattığı sorunlar,  yabancı araçları payındaki artış, vize sorunları, Macaristan belge sorunu, yabancı araçlara verilen ÖTV’siz akaryakıt, geçiş ücreti ve mütekabiliyet, yetki belgesi kapsamları, UBAK Belgesi sorunları, sınır kapılarındaki bekleme sorunları, Avusturya’da tren sırası beklemeleri, Yeşil Sigorta uygulaması,  Hazar geçişinde Türk nakliye firmalarından alınan yüksek ücretler, Yunanistan geçişindeki 200 litre yakıt sınırı ile sürücü sorunlarına çözüm bulunmasını talep etti.
 
Sektörün çok zorlu bir dönemden geçtiğini ve yatırım yapmakta zorlandığı aktaran bölge nakliyecileri, rekabet güçlerini zayıflatan sorunlardan biran önce sektörün kurtarılmasını talep ettiler. UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke ve İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Elif Sevim sorunların çözümü için yapılan çalışmaları aktardılar.
 
Toplantıya; Hikmet Eker (Eker), Bülent Eker (Aybek), Ahmet Balcı (Emiroğlu), Necdet Özel (Özka), Hakan Kurt (Rasim Kurt), B.Temel Durmuş (Asdilek), Mustafa Altıntaş (Transtur),  Ahmet Yalçıner (Transtur), Yüksel Karadurmuş (Kartrans), Adem Özkan (Özbabacan), Süleyman Esat Köse (Birmaksan), Erkal Toprakkale (Babacan), Osman Erden (Babacan), Mustafa Halıcıoğlu (Herliman), İsmail Halıcıoğlu (Herliman), Cengiz Günaydın (Günaydın), Şükrü Günaydın (Günaydın) katıldı.