Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Beraberindeki UND Heyeti Kapıkule'de İncelemelerde Bulundu

15.02.2019

Ticaret Bakanı Yardımcısı Sayın Rıza Tuna Turagay, UND Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Çetin Nuhoğlu’nun da içinde bulunduğu heyet ile Kapıkule Eylem Planı çerçevesinde Kapıkule Sınır Kapısındaki sınır geçiş süreçlerini yerinde gözlemledi ve sahada incelemelerde bulundu.
 

Saha incelemesi öncesi Edirne Valisi Sayın Ekrem Canalp’ı ziyaret eden heyet Kapıkule Sınır Kapısındaki tır kuyrukları, park alanları, oluşan maliyetler ve sınır geçiş süreçlerinin iyileştirilmesi hususlarında istişarelerde bulundu. Vali Ekrem Canalp, gümrük kapılarında zaman zaman yaşanan TIR kuyruklarının tamamen ortadan kaldırılması için çalışmalar yapıldığını belirterek, "Belli zamanlarda gümrük kapılarında TIR kuyrukları oluştuğunu görüyoruz. Bu sorunun çözülmesi için ilgili kurumlarla çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.
 
Vali ziyareti sonrası, TOBB, TİM yetkilileri ve UND Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’nun da katılım gösterdiği Kapıkule Sınır Kapısı saha ziyaretinde, sektörün en büyük sorunlarından biri olan Kapıkule’deki beklemeler, Bulgaristan tarafındaki iş süreçleri, dezenfeksiyon uygulamaları ve maliyetleri, akaryakıt istasyonu yakıt alım süreçleri ile ilgili gözlemler gerçekleştirildi ve Ticaret Bakanı Yardımcısı Rıza Tuna Turagay tır şoförleriyle sohbet ederek ve taleplerini ve sorunlarını dinledi.

 

Kapıkule Sınır Kapısı'nın 
Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Turagay, "Kapıkule ihracatımızın çıkış noktası, ithalatımızın giriş noktası. Türkiye ihracatının yüzde 35'i bu kapıdan çıkıyor. Günlük işlem hacmi, bin araç civarında ve bunları inşallah bin 200 ve bin 300'lere çıkaracağız, peron çıkış noktalarını genişleteceğiz, bekleme sürelerini asgari seviyeye çekecek tedbirleri hayata geçireceğiz" diye konuştu. Turagay "İnşallah önümüzdeki dönemde, 30 kilometrelik, 20 kilometrelik, 10 kilometrelik kuyruklardan kurtulacağız. İlk önce yol güzergahı üzerinde ilave tır parkları oluşturuyoruz. Oradaki kampinglerin, parklarından yararlanacağız. Oralara giren tırlarımız kesinlikle sıralarını kaybetmeyecekler. Bu ilk etapta, en azından yolu açmamızı sağlayacak. Bizim tır şoförlerimize, medeni ortamlarda ihtiyaçlarını karşılamak için bir imkan yaratmış olacağız” dedi.

 
Hedeflere Adım Adım Ulaşacağız
 
İhracatçılara, taşımacılara ve tır şoförlerine her türlü imkanın sağlanacağını belirten Turagay, "Burada önemli şekilde rahatlama sağlayacağız. Bunların hepsini önümüzdeki 4-5 ay içerisinde büyük bir hızla yapmayı ve eyleme dönüştürmeyi planlıyoruz.  Ticaret Bakanlığı, Edirne Valiliği, Gümrük Turizm İşletmeleri A.Ş., TİM, TOBB  ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği ile ortak bir çalışma yürütülerek hedeflere adım adım ulaşacağız” dedi.İncelemelerde, Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu’na ilaveten, Kapıkule Mülki İdare Amiri ve Edirne Vali Yardımcısı Şenol Levent Elmacıoğlu, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Yaşar Yaman Ocak, TİM Başkan Baş DanışmanıSerol Acarkan, TİM Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Özçelik, UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke, UND Yönetim Kurulu Danışmanı Fatih Şener, Gümrük ve Turizm İşletmeleri (GTİ) Yönetim Kurulu Başkanı Arif Parmaksız, GTİ Genel Müdürü Ömür Gebeş ve GTİ Kapıkule İşletme Müdürü Ertuğrul Irkıçatal yer aldı.