Hatay Bölge Çalışma Grubu Toplantısı Gerçekleştirildi

18.02.2019

Yaş meyve sebze ihracatı ve frigorifik taşımada öncü şehrimiz Hatay’da mevcut nakliye sorunları UND Hatay Bölge Çalışma Grubu Toplantısı'nda görüşüldü. Toplantıda yaş meyve ve sebze ihracatının artacağı bir döneme girerken; Almanya vize sorununun, Hamzabeyli'deki 24 saat bulan beklemelerin, Rusya geçiş ve vize sorunlarının yarattığı sorunların nakliye operasyonları ve ihracata verdiği zararlar konuşuldu.

UND Hatay Bölge Çalışma Grubu Toplantısı 18 Şubat'ta UND Hatay Bölge Temsilciliği'nde gerçekleşti. Nakliyecilerin yoğun katılım gösterdiği toplantıda; Almanya vize sorunu, Rusya ve Macaristan geçiş belgelerinde yaşanan sorunlar ile Hamzabeyli’deki frigo araçların geçiş sürelerinin sektöre verdiği zarar ve çözüm önerileri masaya yatırıldı. Toplantıya UND İcra Kurulu Başkan Vekili Erman Ereke ile İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman katıldı.
 
Toplantı öncesinde UND ile işbirliği yapan DKV Euro Service ve Seyir Araç Takip ve Filo Yönetim Sistemi, yaptıklarını sunumlarla verdikleri hizmetleri anlattılar.
 
Seyir Satış ve Pazarlama Proje Yöneticisi Ulaş Çakmak, yaptığı sunumda dijital takograf veri indirme çözümlerini anlattı. Yüzde yüz yerli sermaye kuruluşu olduklarını ve 15 kişilik bir Ar-Ge merkezinde bu ürünün geliştirildiğini aktaran Çakmak, dijital veri indirme ürününü 2 yıllık bir çalışmayla geliştirdiklerini ve birçok lojistik firmayla çalıştıklarını söyledi. Dijital takografa tek bir bağlantı yaptıklarını o cihaz sayesinde takograflardaki verilerin otomatik olarak indirildiğini söyleyen Çakmak, "Dijital takograf ve sürüş süreleri çok önemli. Verileri indirip analiz ettiğinizde bir sürücünün net çalışma süresini ölçebiliyorsunuz" dedi.

 

DKV Türkiye Ülke Müdürü Deniz Çokcoş Sezer ve Saha Satış Müdürü Şakir Gültekin, akaryakıt ve otoban hizmetlerini anlattılar: "Gürcistan’da 13 istasyonda varız ve bu istasyonlar akaryakıt kalitesi en iyi olan yerler. Belarus'ta 170 noktada varız ve bu noktalar Türk nakliyecisi için en uygun olduğu yerlerde bulunuyor. İstasyonlarımızın akaryakıt fiyatları da çok uygun. Ukrayna'da varız ve burada güçlenmek için çalışmalarımız sürüyor. Rusya'da 1860 istasyonda çalışıyoruz. Rusya'da en önemli husus akaryakıt kalitesi. Yakıt kalitemize güveniyoruz ve bugüne kadar olumsuz bir geri dönüş almadık. Rusya'da otoban hizmeti de vermeye başladık. Rusya'da otoban ücretleri büyük maliyet getiriyor. Biz Rusya ile yaptığımız anlaşmayla bu ülkede otoban ödemelerini en uygun fiyatlarla DKV ile yapabiliyoruz."
 
Toplantıda vize için Almanya'da davetiye şartının getirdiği sorunlar görüşüldü. Erman Ereke, 25 Şubat itibariyle Almanya yeni sisteme geçtiğini, artık davetiye talep edilmeyeceğini; ithalatçı tarafından kaşelenmiş CMR Belgesi ile TIR veya transit beyannamesi isteneceğini söyledi. Almanya vize başvuruları için 1 yılda yapılmış 5 taşımanın belgesinin de istendiğini aktaran Ereke, çok fazla belge talebi olabildiğini bunun için gerekli bilgilendirmelerin yapıldığını anlattı. Ereke, "Ayrıca vize sorunlarını çözmek için DEİK ve TİM ile birlikte hareket etme kararı aldık. Almanya sorununu çözdüğümüzde bunun arkası da gelecektir" dedi.
 
Rusya vizesi ile ilgili bilgi veren Ereke, "Vizesiz geçişin uygulamaya başlaması için Türkiye'nin Rus sürücülere uyguladığı vizeyi kaldırması gerekiyor. Biz vizelerin kaldırılması gerektiği konusundaki görüşlerimizi ilettik" dedi. Alpdoğan Kahraman, Rusya geçiş belgesi ve Rusya vize durumunun önemli olduğunu söyledi. Kahraman "Rusya geçiş belgesi vermek için kendi sürücülerine uygulanan vizeyi bahane ediyorlardı. Bu sorun çözülürse geçiş belgesi için de önemli bir adım atılacak" dedi.
 
Toplantıya; Kamil Sağ (Sağlam nak.), Kemal Gül (Gülsan Taş.), Ali Kuş (Özkuş Nak.), Fevzi Gülmen (M.G. Taş.), Yaşar Karaca (Kerimoğlu), Zeyno Rıdvanoğulları (Sim.Ay) Mahir Rıdvanoğulları (Platform), Nizam Gül (Gülsan Taş.) Gökhan Kavak (Kavak Group), Ali Sağ (Sağlam Nak.) Ali Taşar (Sağlam Taş.), Ali Dablan (Dablan), Süleyman Ördek (Yeni Ender Nak.), Arzu Akbulut (Kılınç Oto), Emin Dablan (Şah), Cem Emre Yılmaz (Cem-Ay), Abdurrahim Kılıç (Yakup), Onur Gül (Gülsan), Yakup Küçük (Seyir Mobil), Mehmet Kurt (Kurt), Ramiz Hatay (Naşitoğlu Taş.), Mehmet Kayabölen (Özuzunbağ), Kadir Kuş (Özkuş), Hamit Şanverdi (Zaimoğlu) katıldı.