Slovenya'daki Otoyol Dinlenme Uygulamasına İlişkin Hatırlatma

09.04.2019

IRU tarafından iletilen bilgiye göre, Slovenya’da 2011 yılından bu yana yürürlükte olan Yollar Yasası ile sürücülere otoyol dinlenme alanlarındaki dinleme başlangıç zamanını işaretleme zorunluluğu getirilmiş idi.
 
Konuyla ilgili Avrupa Komisyonu kaynaklı yapılan hatırlatmada;
 
  • Slovenya yasaları gereği, minimum 45 saatin altında olan haftalık dinlenme süresinin park yerlerinde park edilerek geçirilme süresi sınırlanmamaktadır. Zakon o cestah (ZCes-1) yani Yollar Yasasının Madde 5.5 (6) 'sında izin verilen park etme süresinin yasal dinlenme süresinin minimum sürenin iki katı olduğu öngörülmektedir. Sloven makamları azami park etme süresinin 90 saat olabileceğini doğrulamıştır.
  • Kağıt üzerine park etme süresinin başlama ve bitiş zamanını işaretleme zorunluluğu, bir taşıtın park alanında geçirdiği süreyi kontrol etme amacına hizmet etmektedir. Sürücü park etme süresinin sadece başlangıcını işaretlemelidir (saat ve tarih).
  • Kağıt üzerinde park etme süresinin başlama ve bitiş zamanının bulunmaması durumunda para cezası kesilmektedir. Sürücü için para cezası miktarı 1.000 €, tüzel kişilik için 4.000€ ve firmanın yasal temsilcisi için 1.000 € 'dur. Slovenya yasalarına göre, suçlu, nihai kararın açıklanmasından sonraki sekiz gün içinde ödemeyi kabul eder ise cezanın yalnızca yarısını ödemekle yükümlüdür.
 
Üyelerimizin ve sürücülerimizin Slovenya ve Slovenya üzerinden operasyonlarında yukarıda anılan hususlara dikkat etmesi önemle rica olunur.