UND, Sırbistan - Hırvatistan Göçmen Sorunu Çözümü Peşinde

22.04.2019

UND, sürücülerimizin hayatını tehlikeye sokma mertebesine varan, lojistiğimize ve ihracatımıza zarar veren ve yüksek cezalar almamıza sebep olan Sırbistan-Hırvatistan kaçak göçmen sorunun çözümü için ikince kez Sırbistan’daydı.

UND Yönetim Kurulu, Sırbistan’a gerçekleştirilen ilk seyahat gözlemleri doğrultusunda Sırbistan-Hırvatistan sınırında Sırp tarafına çok yakın göçmen kampından çıkış yapan mültecilerin özellikle gece saatlerinde TIR’larımızın tentelerini keserek, köprülerin üzerinden TIR’larımızın üzerine atlayarak tentelerini kesen ve Hırvatistan’a girmeye çalışan mültecilerin Sırbistan sınırında daha iyi kontrol edilmesi için iki adet karbondioksit cihazını Sırp Makamlarına, Belgrad Büyükelçiliğimiz ile koordinasyon içinde hibe etme kararı almıştı.

Bu karar doğrultusunda, UND, İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce’nin Belgrad temasları doğrultusunda, eşzamanlı olarak hibe töreni için Belgrad’a hareket etti.Derneğimiz konuyla ilgili olarak ilk önce Belgrad’da Sırp Derneği ile sınır kapısının son durumunu istişare etmek ve ortak yol haritası planlamak için bir araya geldi. Sırp Derneğinin Hırvatistan ve Macaristan sınır kapısı ziyaret raporları istişare edilerek, sınır kapısından geçişlerin hızlandırılması için bundan sonraki ortak haritası belirlendi.

Akabinde Türk ve Sırp Dernekleri temsilcileri, hibe töreni için Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ve Sırbistan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Dijana Hrkalovic, Türkiye'nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç’in Batrovci sınır kapısı saha ziyaretleri konvoyuna katıldı.İçişleri Bakan Yardımcımız, Adasevci Mülteci Kampını ziyaret ederek, sahayı ve sınır kapısını inceledi.
Sonrasında UND tarafından, Bakan Yardımcılarımıza, hâlihazırda Türkiye ve Bulgaristan sınır kapısında uygulanan karbondioksit kontrol cihazları kullanımı hususunda bilgi verilerek, Türk ve yabancı sürücülerin, Hırvatistan’da mağdur edilmemesi için, söz konusu cihazların Sırbistan sınırından geçen TIR’lara uygulanması için karbondioksit cihazları Türkiye adına Bakan Yardımcımızda Sırp Makamlarına hediye edildi.

Toplantıda Derneğimizi UND Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedat Geyik ve UND İcra Kurulu Üyesi Alpdoğan Kahraman temsil ederek, hibe imza töreniyle tamamlandı.Sınır kapısı geçişlerinde kontrollerin artması dışında, Bakan Yardımcımız Muhterem İnce sınır kapısında güvenlik önlemlerinin arttırılması için Türk ve Sırp Makamlarının ortak çalışmalarının planlandığı konusunda sektörümüze olumlu gelişmelerin çok yakında hayata geçeceğini belirtti.

Bu çerçevede, Derneğimiz adına, başta İçişleri Bakan Yardımcımız Sayın Muhterem İnce’ye, Belgrad Büyükelçimiz Tanju Bilgiç’e sektörümüze ve sürücülerimize büyük zarar veren göçmen sorununun çözümü için gösterdikleri çaba nedeniyle şükranlarımızı sunarız.