UND, Kazakistan Büyükelçiliği'ni Ziyaret Etti

20.05.2019

UND Heyeti, 17 Mayıs’ta Kazakistan Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly’i makamında ziyaret etti. Yapılan görüşmede; Türkiye ve Kazakistan’ın “Kuşak-Yol” projesi içerisinde kilit önemde ülkeler oldukları ve Orta Koridor güzergahı üzerinde işbirliklerinin arttırılması için yapılacak çalışmaların önemi vurgulandı. Türkiye’nin Asya Altyapı Katılım Bankası’na üye olmakla birlikte, “Kuşak-Yol” projesinde daha da etkin rol almak amacıyla her türlü girişimi destekleyeceği belirtildi. İki ülkenin bakanlıkları düzeyinde en üst seviyelerde iletişime geçilip ekonomik entegrasyonun arttırılması ve işbirliklerinin geliştirilmesi için çalışmalar yapmasının ve bu konularda insiyatif alınmasının önemi üzerinde duruldu.
 
Kazakistan Büyükelçisi Sayın Abzal Saparbekuly, Orta Koridor üzerinde Hazar Güzergahı’nın kullanılmasının ve malların bu güzegahtan taşınmasının iki ülke arasında “kazan-kazan” stratejisini sağlayacağını belirtti. Hazar Koridorunda ülkeler arasında işbirliklerinin sağlanması durumunda, Hazar’ın enerji potansiyelinin ortaya çıkarılacağı ve Hazar’ın adeta bir “okyanus”a dönüşerek kıyı ülkelere ve Hazar ardılı taşıma yapılacak ülkelere önemli ekonomik katkı saylayacağı belirtildi.
 
Toplantıya UND’den Strateji ve iş Geliştirme Başkanı Fatih Şener, İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, UND Koordinatörü Nejla Albayrak ve BDT-Rusya Ülkeleri Uzmanı Ayşegül Ketenci katılım gösterdi.