UND İpsala ve Kipi Sınır Kapılarına Saha Ziyareti Gerçekleştirdi

21.06.2019

Tarih boyunca üzerinden taşımacılık faaliyeti gerçekleştirilen ülkeler zenginleşmişler ve refah düzeyini arttırmışlardır. Yunanistan ve Türkiye bulundukları coğrafyada önemli bir geçit konumunda olan ve Orta Asya’nın, Orta Doğu’nun ve Avrupa’ya; Avrupa’nın ise Orta Doğu, Orta Asya’ya açılan en önemli kapılarıdır.
 
Avrupa Birliği’nin önemli bir geçiş ülkesi olan Yunanistan`ın batısında Adriyatik Denizi`ne açılan İgoumenitsa Limanı ile doğusundaki Türk sınırı İpsala`ya kadar uzanan otoyol için önemli yatırımlar yapmıştır. Ayrıca, Yunanistan Lavrio Limanı uğraklı Ro-Ro seferleri Türkiye ile Yunanistan arasındaki köprüleri güçlendirmektedir. Yunanistan’ın otoyollarına yapılan yatırımlar, başlayan Ro-Ro seferleri, Yunanistan’ın transit ülke konumunu güçlendirmektedir.

 

Stratejik konumun güçlendirebilmesi yönünde sınır kapılarının rolü giderek artmaktadır. Bu nedenle, Kipi Sınır Kapısı her zamankinden daha fazla öneme sahiptir. Bu kapsamda 16.06.2019 tarihinde UND heyeti İpsala ve Kipi Gümrük Müdürlüğünü ziyaret etmiştir.  UND Heyeti İpsala Gümrük Yardımcısı Ömer Yaşar ile sahayı yerinde ziyaret eden heyet sınır kapısında  yaşanan sorunları birlikte tespit etti. Gerçekleştirilen görüşmelerde sınır kapısında yaşanan beklemeler, akaryakıt sınırlaması kaynakları sorunlar ve insan kaçakçılığına dair alınabilecek tedbirler değerlendirilmiştir.

 

Halihazırda modernizasyon çalışmaları devam eden Türkiye’nin Yunanistan’a açılan sınır kapısı olan İpsala’da 136 gümrük memuru ile günde en az 350 TIR çıkış işlemi yapılabilirken bu araçlar Yunanistan’ın Kipi Sınır Kapısındaki 32 gümrük memurunun sadece 150 TIR aracının girişini tamamlayabilmektedir. İpsala sınır kapsının modernizasyon çalışmalarının tamamlanması ile ihracat yönünde 10 peron ithalat yönünde ise 10 peron olmak üzere İpsala sınır kapısının kapasitesi 2 katına çıkmış olacaktır. Sadece tek şeritte geçişe izin veren iki sınır kapısı arasında bulanan köprünün genişletilmesi ve İpsala sınır kapısının olduğu gibi Kipi sınır kapısının da modernize edilmesi acil bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkmaktadır.

 
Yapılan ziyarette Kipi sınır kapısında Alman polisinin görevlendirilerek kontroller gerçekleştirdiğini gözlemleyen heyet ülkemiz sürücüleri ile de bir araya gelerek karşılamış olduğu sorunlar hakkında bilgi alışverişinde bulunulmuştur.
 
Ülkemizden AB’ye gerçekleştirilen taşımalarda büyük önem taşıyan sınır kapısının daha verimli hale getirilmesi hususunda gerçekleştirilen ziyarete UND İcra Kurulu Başkanı Alper ÖZEL ve UND İcra Kurulu Üyesi Kadir ÇİRKİN katılım göstermiştir.Bu çerçevede, saha ziyaretinin gerçekleşmesini sağlayarak, sorunların analiz edilmesine katkı sağlayan İpsala Gümrük Müdürü Yardımcısı Sayın Ömer Yaşar'a teşekkürlerimizi sunarız.