Sınır Geçişlerinde, Sırbistan - Türkiye İşbirliği

12.09.2019

Ülkemiz ’in AB’ye gerçekleştirdiği taşımalarda ana güzergahlarından bir tanesi olan Sırbistan, ülkemiz uluslararası taşımacılık faaliyeti gerçekleştiren firmaların operasyon faaliyetlerinin sorunsuz gerçekleşebilmesi açısından önemi her geçen gün artmaktadır. Sırbistan’ın AB’ye sınır kapısı olması nedeni ile Türk taşımacılarının son yıllarda kaçak göçmen sorunları ile en fazla karşı karşıya kaldığı ülke konumunu almıştır. Yaşanan sorunlara çözüm bulabilmek amacı ile Derneğimizin başlatmış olduğu yol haritası çerçevesince, Sırbistan makamları ile önemli işbirlikleri başlatılmıştır.

 

Anılan işbirliklerine istinaden, UND Heyeti Sırbistan Sınır Kapıları Batrovci’yi ve Horgos’u ziyarette bulunmuş ve sahada yaşanılan sorunların tespit ve önleme çalışmalarını sürdürmüştür. Gerçekleştirilen ziyarette Sırbistan’da kaçak göçmen vakalarının oluşmasının ana nedeninin Batrovcki Sınır Kapısına 10 Km. mesafede ana halterde yer alan göçmen kampının konumu ve yetersiz güvenlik önlemleri olduğu gözlemlenmiştir. Sınır Kapısında yaşanılan beklemeler nedeni ile oluşan TIR kuyruklarında bekleyen araçlara konuşlanan kaçak göçmenlerin Hırvatistan makamları tarafından tespit edilmesi durumunda 4.000 Euro tutarında cezai işlem uygulanmaktadır.

 

Anılan ceza uygulamalarının önüne geçebilmek amacı ile Derneğimizin Sırbistan makamları ile yaptığı işbirlikleri çerçevesince, 2 adet karbondioksit cihazı hibe edilmiştir. Sırbistan makamları hibe edilen cihazlar vesilesi ile çıkış yapan araçların büyük bir kısmını kontrol edebilmekte ve herhangi kaçak göçmen tespit edilmesi durumunda hiçbir cezai işlem uygulamadan araçtan göçmenin çıkartılmasını sağlamaktadırlar. Ek olarak, halatın tekrar bağlanarak mühürlenmesine imkan verilmektedir. Firmaların Sırbistan’dan çıkmadan önce araçlarına kaçak göçmen kontrolü yaptırması büyük önem arz etmekte olup,  bu kontroller sayesinde Hırvatistan makamları tarafından uygulanan cezai yaptırımların önüne geçilebilmektedir.

 

Ülkemiz ile Sırbistan makamları çerçevesince gerçekleştirilen iş birliğinin şüphesiz ki en önemli unsuru 16 Haziran 2019 itibari ülkemiz emniyet gücü mensubu 10 polisin Batrovci, Röszke ve Horgos sınır kapılarına 7/24 olarak görev yaparak, ülkemiz firmalarına ve vatandaşlarına verdiği destektir. Uygulamaya konulan bu işbirliği sürücülerimize önemli faydalar sağlamasına ek olarak vatandaşlarımızın sınır geçişlerine destek olmuştur.

 


Bahse konu uygulamanın yarattığı memnuniyet çerçevesince, benzer uygulamaların diğer ülkelerde de hayata geçirilmesine yönelik Derneğimiz temasları başlatılmıştır.


 
Gerçekleştirilen ziyarette bu önemli işbirliğine katkı sağlayan Sırbistan ve ülkemiz taraflarına Derneğimiz teşekkürleri sunularak plaket taktimi yapılmıştır.

 

 
Bu vesileyle başta İçişleri Bakanlığımıza, Dışişleri Bakanlığımıza, Belgrad Büyükelçiliğimize ile Sırbistan İçişleri Bakanlığı Gümrük yetkililerine ve Sınır Polis Teşkilatına, üç ay boyunca Türk Emniyet Mensupları ile birlikte özverili çalışmalarından, ayrıca ziyaret esnasında Derneğimize göstermiş oldukları yakın ilgi ve sürücülerimize yönelik yardımlarından dolayı  sektörümüz adına şükranlarımızı sunarız.

Gerçekleştirilen ziyarete Derneğimiz İcra Kurulu Başkanı Alper ÖZEL ve İcra Kurulu Üyesi Kadir ÇİRKİN katılım göstermiştir.