UND, KEİ Üyeleriyle Kapıkule Projesini Paylaştı

23.10.2019

BSEC-URTA’nın (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Karayolu Taşıma Dernekleri Birliği) 36’ncı Genel Kurulu Üsküp’te gerçekleştirildi.
 
Genel Kurula Kuzey Makedonya Ulaştırma Bakanı Sayın Goran Sugareski’de katılım sağlayarak, BSEC-URTA’ya ve üyelerine desteğini belirtti.
 
Genel Kurula UND adına katılım sağlayan İcra Kurulu Başkanı Alper Özel, BSEC-URTA Çalışma Gruplarından biri olan BSEC-URTA Sınır Kapıları Çalışmaları kapsamında resmi kurumların ve üye derneklerin Mayıs 2019 tarihinde gerçekleştirdiği Kapıkule ziyareti sonrası, sınır kapısında yaşanan son gelişmeleri, Türk Tarafınca süren inşaat çalışmaları hususunda bir sunum yaparak, KEİ (Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı), BSEC-URTA’dan, IRU’dan sınır kapısı çalışma gruplarının faaliyetlerinin devamı ve tüm sınır kapılarından geçişlerin kolaylaştırılması ve hızlandırılması için destek istedi.

 

BSEC-URTA’nın 2019 yılı hedeflerinin gözden geçirildiği, 2020 yılı önceliklerinin belirlendiği genel kurul toplantısında BSEC-URTA sınır kapısı çalışmalarının devam etmesi, KEİ geçiş belgesinin dijital hale getirilmesi, sürücü vizelerinin elektronik hale gelmesi gibi taşımacılık alanında önem arz eden projelerin geliştirilmesi ve devam etmesi kararı alındı.
 
Toplantıda ayrıca 2020 yılından itibaren TOBB-UND’nin de 1 Ocak 2020 yılından itibaren BSEC-URTA’nın üyesi olması oybirliğiyle kabul edildi.