Özbekistan Derneği AIRCUZ, UND'nin Misafiri Oldu

22.11.2019

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın, Özbekistan’ın yeniden yükseliş döneminde Türkiye'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu bildirmesi ve güçlü iş birliği yaparak iki ülke arasındaki ilişkileri, kardeşliklerine yakışır noktaya süratle getireceklerinin altını çizmesi ile birlikte UND de bu hedef dogrultusunda Ozbekistan Uluslararası Taşımacılar Birliği (AIRCUZ)'nin toplantı talebine tam destek vererek, Türk taşımacılık sektörünü yakından tanıtmış ve iş birliği olanaklarını görüşmüştür. 

AIRCUZ'un ilk ziyareti UND Merkez ofisinde İcra Kurulu yöneticileri ve BDT ve Orta Asya uzmanları ile gerçekleştirildi. UND'nin tanıtım sunumunun ardından bölge hakkında fikir alışverişinde bulunuldu ve işbirliği imkanları değerlendirildi. 


Ziyaretin ikinci gününde UND Yönetim  Kurulu Üyesi Cihan Sünel ziyaret edilerek Logitrans şirketi ve GAT Antrepolarının çalışma düzeni Özbek meslektaşlarımızla paylaşıldı. Türkiye'de halihazırda uygulanan Yetkilendirimiş Yükümlü Statüsü uygulaması hususunda bilgiler verildi.
 


Ziyaretin bir sonraki durağında ise Karadeniz güzergahında Ro-Ro taşımacılığının gelişimi hususunda Cenk Ro-Ro firması ile görüşmeler yapıldı. Özbek taşımacılarının Ukrayna ve Rusya'ya yapmış olduğu taşımalarda karşılaşmış olduğu sorunlar ve talepler yetkililerle paylaşıldı. Heyet, bir sonraki gün Mersin'de ziyaretlerde bulundu. UND Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Arslan, özellikle Mersin limanın diğer ülke limanlarına kıyasla sağladığı avantajları, büyük antrepo tesislerinin imkanlarını Özbek yetkililere anlattı.
 
A Tipi Antrepo tesisi ziyaret edilerek, antrepo ve gümrük hizmetleri hususunda incelemelerde bulunuldu. Özbekistan'ın yaş meyve ve sebze ihracatına Mersin bölgesinin vereceği faydalar Özbek Heyeti ile paylaşıldı.

 
Gerçekleştirilen Mersin Bölge Çalışma Grubu Toplantısına Özbek Derneği yetkilileri de katılım sağladılar.  Mersin Üyelerimiz, Türkiye ve Özbekistan arasında gelişen ticaret ve kolaylaştırıcı taşımacılık uygulamaları konusunda Özbek yetkililerine ve Derneğine şükranlarını sundu. TIR-EPD kullanımı konusunda yaşanılan sıkıntıların çözümü hususunda Özbek Derneği, Özbek Makamları ile gerekli görüşmeleri gerçekleştireceğini ve Türk taşımacılarına çözüm için gerekli desteğin verileceğini açıkladı. (sorun yaşayan firmaların bilgilerine)

 
Heyetin Mersin limani ziyaretinde ise limanın rekabetçi altyapısı, yoğun işlem hacmi, son teknolojisi ile dünya taşımacılarına verdiği hizmetler Özbek temsilcileri ile paylaşıldı.
 

 
Heyet ayrıca Mersin Serbest Bölgesini ziyaret ederek, bölgede gerçekleşen üretim tesisleri ve altyapı gücü hususunda bilgilendirilmiştir.